Факти про ваші брудні руки

Чистота рук — тема, здавалося б, давно заяложена, але від цього не менш актуальна. Багато інфекційних захворювань потрапляють в організм через не надто чисті руки. Хвороба брудних рук у середньовіччі викликала місцеві епідемії холери, гепатиту, дизентерії та інших кишкових розладів. Сьогодні впоратися із хворобами легше, але навіщо чекати на захворювання, коли багатьох із них можна уникнути просто помивши руки. Як відомо, чистота – запорука здоров'я.

Брудні руки є фактором передачі цілого спектру інфекційних і паразитарних захворювань. Серед них: дизентерія, гепатит А, черевний тиф, норо- і ротавірусні інфекції, глистяні інвазії. Зараження відбувається як прямо, так і через різні поверхні, як-от м'які іграшки та побутові речі.

Факти про брудні руки

1. Як виявилось у недавньому дослідженні, людина торкається до свого обличчя у середньому 23 рази на годину, і навіть не помічає цього. Якщо при цьому ваші руки будуть брудними, то мікроби з рук потраплять у рот, ніс, очі і призведуть до різних захворювань.

2. Найбрудніші речі, до яких ми торкаємося щодня, це клавіатура комп'ютера, дверні ручки, гроші, кнопки у ліфті і мобільний телефон. На них можуть перебувати численні мікроорганізми, у тому числі стафілококи, стрептококи, кишкові палички, збудники застуди і грипу, тому дуже важливо не забувати про гігієну рук.

3. У світі щоденно понад 1,8 мільйонів дітей у віці до п'яти років вмирають від кишкових інфекцій та запалення легень. Багато хто з них міг не захворіти, якби у сім'ї дотримувались гігієни рук.

4. Збудники інфекцій не мандрують у повітрі, вони передаються через брудні руки. Ці випадки вказують на те, що суспільству бракує знань про правильну гігієну рук і про те, що вона має більше значення в обмеженні розповсюдження різних інфекційних хвороб.

5. Багато хто звик чхати або кашляти закриваючи рот долонею, щоб захистити себе від застуди та інших вірусів. Але хто з нас відразу після цього долоню миє дезінфікуючим засобом? Адже, якщо цього не зробити, то, торкнувшись потім до дверних ручок, кнопок у ліфті, перил на сходах та будь-якої іншої поверхні, ми залишаємо на них збудників хвороби. Те ж відбувається, якщо з кимось привітатися за руку. Через це правильніше було б чхати і кашляти у згин ліктя. Так, так.

6. Найчастіше грипом заражаються, не вдихаючи вірус, а "з'їдаючи" його. Хворий на грип коли чхає, кашляє і розмовляє, поширює вірус разом із мікроскопічними краплинами слини, які через певний час осідають на різних поверхнях. Торкаючись до них, здорова людина руками збирає збудників віруса. Якщо не помити руки або не обробити їх дезінфікуючим засобом, то варто лише торкнутись до обличчя або щось з'їсти, як виникне ризик інфікування грипом.

7. Майже кожного з нас в дитинстві навчали основним постулатам гігієни: завжди мийте руки перед вживанням їжі, після відвідування туалету, прийшовши додому з громадських місць та у випадках, коли вони брудні. На жаль, як показує практика, ми їх дуже часто забуваємо.

8. Дуже важливо мити руки перед приготуванням їжі і після відвідування туалету. За результатами досліджень на сьогодні лише 20% людей миють руки перед приготуванням їжі. Менш ніж 75% жінок і менш ніж 50% чоловіків миють руки після відвідування туалету.

9. Бажано мити руки щонайменше 15 секунд, в ідеалі — 30 секунд, однак більша частина людей присвячує цьому менше 10 секунд. Багато хто миє руки тільки водою, але якщо мити руки з милом, то вони очищаються від мікробів набагато краще.

10. Найбільше мікробів на наших руках накопичується на кінчиках пальців і під нігтями, найбрудніший із них мізинець. Ось спробуйте щось узяти, не використовуючи цей палець. Парадоксально, але саме його люди найчастіше забувають помити.

11. Штучні нігті і лакові покриття, які довго тримаються, можуть стати справжнім джерелом мікробів, оскільки у них є непомітні неозброєному погляду мікротріщинки. Причому тим, у кого є штучні нігті, навіть після обробки дезінфікуючим засобом  тільки в 20% випадків вдається ретельно очистити їх від мікроорганізмів.

12. Виходячи з дому необхідно мати при собі дезінфікуючий засіб  АХД 2000 ЕКСПРЕС, щоб в разі відсутності води і мила можна було б забезпечити гігієну рук.

Мити руки обов'язково у таких ситуаціях:

 • перед вживанням їжі;
 • після відвідування туалету;
 • після громадського транспорту і місць великого скупчення людей, де ви можете торкатись руками поручнів, ручок дверей та ін.;
 • після контакту з будь-якими тваринаии;
 • після робіт із землею або будь-яких інших робіт, у результаті яких руки стали брудними.

Поради ніби для дітей, але насправді багато дорослих ними нехтують.

Трохи статистики. За результатами досліджень виявлено, що мікроби, які потрапили на чисту шкіру рук, гинуть протягом 10 хвилин; а ті, що потріпили на брудну, не тільки залишаються у 95 % випадків, але й здатні до розмноження.

Елементарний профілактичний захід – миття рук допоможе уникнути неприємних наслідків контактів з бактеріями та мікробами. Особливо це актуально для працівників закладів громадського харчування та дитячих установ.

Ми рекомендуємо використовувати мило рідке PRIMO PRO https://atma.ua/professionalnaya-himiya/mylo-zhidkoe-primo-pro-5l-2m015000

Послідовність у митті рук така:

 • припідняти рукава, якщо вони довгі, щоб не намочити,
 • змочити руки водою,
 • намилити твердим або рідким милом,
 • добре потерти, не забути про тильну сторону долоні, ділянки між пальцями і зап'ястки; якщо руки дуже забруднені, використовуємо щітку для рук, за допомогою якої особливо ретельно обробляємо нігті,
 • ретельно змиваємо мило під струменем води,
 • насухо витираємо рушником.

Під час миття зі шкіри зникає до 1,5 мільярдів мікробів. Тому так необхідно стежити за чистотою шкіри — щоденно приймати душ з використанням мила або гелю для душу, а раз на тиждень рекомендовано приймати ванну або ходити до лазні. Для видалення забруднень з обличчя його порібно вмивати увечері і вранці. Увечері — щоб змити вуличний бруд, а жінкам ще й макіяж, вранці — щоб видалити виділення сальних залоз. Руки обов'язково потрібно мити щоразу після дотику до брудної поверхні і, звичайно ж, перед вживанням їжі. Мило варто підбирати з урахуванням типу шкіри. Митися потрібо водою комфортної температури.

Джерело: https://socportal.info/2019/10/16/fakty_o_vashih_grjaznyh_rukah.html